Opiekunka osoby starszej

Strona informacyjna o pracy w Niemczech


Praca w Niemczech na czarno - artykuł

 

 

Coraz więcej polskich opiekunek decyduje się na wyjazd do pracy za granicę zatrudniając się w Agencji Pracy. Obecnie w Niemczech nielegalnie może pracować nawet do pół miliona polskich pracowników a samych opiekunek 200 tysięcy. Legalnie zatrudnionych może być około 4 tysiące opiekunek, ale ich liczba sukcesywnie wzrasta.


 

Nowa fala polskich pracowników przybywających za zachodnią granicę nastąpiła po otwarciu niemieckiego rynku pracy. Niestety znaczna część tej fali przyjechała pracować "na czarno", za co grożą w Niemczech surowe kary finansowe - dla pracowników i pracodawców. W tej grupie znajdują się również opiekunki osób starszych, których może być nawet 200 tysięcy, z czego legalnie zatrudnionych tylko około 4 tysiące.

Osoby pracujące na czarno w Niemczech spotykają się oczywiście z masą problemów i ryzykiem wykrycia popełnianego przestępstwa. Sankcje za pracę "na czarno" są bardzo wysokie (dla przypomnienia 5000 euro) nie wspominając nawet o komforcie psychicznym tych osób. Wynagrodzenie, które otrzymuje się za pracę legalną i nielegalną jest takie samo lub bardzo zbliżone, ogromna różnica natomiast występuje w pozostałych skutkach pracy poza prawem. Przejawiają się one przede wszystkim w braku odprowadzania składek socjalnych takich jak ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i najważniejsze – emerytalne. Nie można wówczas liczyć na bezpłatne usługi medyczne za granicą, wypłatę świadczeń z tytułu wypadków czy nawet na urlop chorobowy. A co jeśli pracodawca jest oszustem i w ogóle nie wypłaci należnych pieniędzy? Nikt nie chciałby się znaleść w takiej sytuacji sam za granicą, bez środków na drogę powrotną. A przecież trudno poskarżyć się policji, że pracowało się na czarno i zostało wyrolowanym.

Na szczęście sytuacja w szarej strefie zaczyna się zmieniać, ponieważ coraz więcej polskich opiekunek decyduje się na zatrudnienie legalne poprzez Agencję Pracy pośredniczącą między pracodawcą niemieckim a pracownikiem z Polski. Taka relacja daje kilka bardzo ważnych korzyści. Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia opieka doświadczonego koordynatora za granicą. "W razie jakichkolwiek problemów, z naszym koordynatorem można kontaktować się o każdej porze, siedem dni w tygodniu. Ponad to dbając o bliskie relacje z naszymi pracownikami sami przedzwaniamy do Pań, które aktualnie pracują w opiece. Wiemy jak ciężka jest to praca i jak miło czują się Panie, które wiedzą, że o nie też ktoś dba" – mówi rzecznik Agencji Helper24.

Kolejnym atutem zatrudnienia legalnego jest oczywiście propozycja pracy dostosowanej do posiadanych doświadczeń i znajomości języka niemieckiego. Na najwyższe zarobki mogą liczyć Panie z bardzo dobrą znajomością języka i doświadczeniem w opiece poświadczonym referencjami. Przed wyjazdem Agencja załatwia dla pracowników również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantującą bezpłatną opiekę lekarską we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jak mówi rzecznik Agencji Helper24 "najważniejsze dla naszych pracowników jest ubezpieczenie zdrowotne i odprowadzanie składek emerytalnych do ZUS. Jest to wielki atut naszej firmy, ponieważ odprowadzamy pełne składki od średniej krajowej wypłaty, zatrudniając nasze opiekunki na umowę o pracę a nie umowę zlecenie."

Możliwości legalnego zatrudnienia zaczynają rozumieć też Panie z innych krajów – opiekunki z Rumunii, Węgier i Ukrainy, które dotychczas pracowały tylko "na czarno". Są agencje, nawet w Polsce, które mają już w swojej ofercie pośrednictwo pracy w Niemczech np. dla Pań z Rumunii. Czy mogą one stanowić konkurencję dla Polek? "Być może – potwierdza rzecznik – ale w niedalekiej przyszłości, ponieważ obecnie nie mogą się one równać z dobrą renomą polskich opiekunek".

Jak wybrać dobrą, profesjonalną agencję?

Przede wszystkim należy wybrać agencję rekrutacyjną działająca legalnie i oferującą wymienione wyżej korzyści. Wiele firm broni się przed informowaniem kandydatów o warunkach pracy albo robi to bardzo zawile, często nie poruszając najważniejszych kwestii, dlatego trzeba być uważnym i dokładnie czytać przedstawioną umowę. Warto sprawdzić NIP lub KRS firmy lub po prostu znaleść ją na liście na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl.

uzywany materiał zdjęciowy
field of daisies / 11386916 - Iakov Kalinin [fotolia.com]
Darmowa strona domowa na Beepworld
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!